Zaujímavosti o pitnom režime

oval
test Zaujímavosti o pitnom režime

Prečítaj si o najčastejších mýtoch a faktoch a dodržuj pitný režim bez ďalších pochýb.  

Mýtus: Budem vyzerať tučnejšie, keď budem piť veľa vody

Niektorí ľudia si myslia, že veľké množstvo vody spôsobuje zavodnenie, ako pri zadržiavaní vody v tele. To je ale omyl. Keď bude mať telo dostatočný prísun vody, nemusí strážiť zvyšnú vodu a tak ju bez problémov vypustí z tela. Potreba tekutín závisí od mnohých vonkajších a vnútorných faktorov a je predovšetkým veľmi individuálna.  

Fakt: Ženské telo sa ľahšie dehydruje

Ženský organizmus sa dehydruje oveľa ľahšie ako mužský. Má menší podiel vody v svaloch a pri záťaži si ženské telo musí brať viac vody z obehu.

Mýtus: Vody nie je nikdy dosť

Myslíš si, že keď vypiješ viac vody ako je potrebné pre tvoje telo, nič sa nemôže stať. Omyl. Nadmerná hydratácia (prevodnenie, zvýšené množstvo tekutín v krvnom obehu) alebo hypomatremia (abnormálne nízka hladina sodíka v krvi spojená s opuchmi), môže spôsobiť akútnu otravu vodou. Aby sa jej zabránilo, treba tekutiny dopĺňať aj s dostatočným množstvom minerálov.

Fakt: Bolesti, únava, zápcha

Nedostatočný príjem tekutín môže zapríčiniť bolesti hlavy, zvýšiť únavu, spôsobiť zápchu či nesústredenosť.

Mýtus: Pred športom sa nemá piť

Omyl! Pred telesnou aktivitou sa napite postupne niekoľkokrát v menších objemoch. Vhodným zdrojom tekutín je aj šťavnaté ovocie. Náročnú fyzickú aktivitu podporia nápoje sladené cukrom (napr. iontové nápoje)

Fakt: Boj proti nadváhe

Správny pitný režim pomáha bojovať proti nadváhe. Dostatok tekutín totiž prispieva k správnemu fungovaniu metabolizmu a odvádzaniu toxických látok z tela. Nestačí ale len piť čo pride pod ruku. Treba aj cvičiť a pritom piť správne nápoje ako napr. iontový nápoj s obsahom minerálov a iónov.