Izotonicky, hypertonický, hypotonický...Pre koho? Ktorý? Kedy? Prečo? Ako?

oval
test Izotonicky, hypertonický, hypotonický...Pre koho? Ktorý? Kedy? Prečo? Ako?

Najprv by bolo fajn si povedať čo to ten iontový nápoj vlastne je. Hneď na úvode je podstatné povedať, že iontové nápoje sú dôležité pre športovcov, ktorí vykonávajú fyzickú aktivitu minimálne 1 hodinu pri tepovej frekvencii 130 tepov za minútu. Iontové nápoje sa odporúčajú športovcom, ktorých cieľom je zvyšovanie kondičky, nie chudnutie. 

A teda čo sú to tie ionťáky? Pri tréningoch, ktoré si vyžadujú fyzickú aktivitu minimálne 1 hodinu s tepovou frekvenciou 130 tepov za minútu, sa strácajú z tela potením dôležité minerály a to najmä sodík. Iontové nápoje ako taký mix jednoduchých sacharidov dokážu do tela tieto potrebné minerály rýchlo doplniť a sú jednoducho stráviteľné, čiže nezaťažujú trávenie. 

Iontové nápoje sa delia vo všeobecnosti na 3 typy. 

Hypotonický nápoje sú vhodné pred a počas tréningu. Majú nižšiu osmolalitu ako krvná plazma. 

Izotonické nápoje s rovnakým pomerom iónov ako krvná plazma (ich osmolarita je od 250 do 290 miliosmolov v 1 litri nápoja), sa využívajú hlavne pri náročnejšom a dlhšom pohybe alebo atletike, pri ktorej sa veľmi intenzívne potíme – ich zloženie v rámci zastúpenia minerálnych látok sa snažia nahradzovať straty týchto látok potením.

Hypertonické nápoje – vyšší pomer iónov ako krvná plazma. Ich použitie v športe je vo väčšine prípadov nevhodné a neuváženým použitím môže prísť k narušeniu vnútorného prostredia športovca a k prerušeniu fyzického výkonu alebo tréningového procesu.

Prečo voda nestačí?

Voda pri tréningu slúži na ochladzovanie organizmu a pomáha "riediť" krvnú plazmu, ktorá je transformátorom dôležitých minerálov. Avšak voda nedopĺňa žiadnu energiu ani žiadne minerálne látky, ktoré sa tela počas tréningu vyplavili. 

Na záver pripomíname, že iontový nápoj nie je vhodný pre cvičencov v posilňovni, ale ide vyslovene o nápoj pre športovcov popísaných v úvode. 

Powered by Froala Editor