Hydratácia organizmu

oval
test Hydratácia organizmu

Tento pojem si už určite počul a hovoríš si, to viem. Znamená to, že by si mal piť veľa vody aby si svojmu telu dopĺnill dostatok tekutiny a aby si nebol smädný. Ale tu tvoje vedomosti o tomto pojme zrejme končia, nemám pravdu? A preto, ak si chceš svoje vedomosti rozšíriť, čítaj ďalej.

Hydratácia tela je veľmi dôležitá z hľadiska regulácie hmotnosti, funkcie metabolizmu. Treba na ňu myslieť hlavne v letných mesiacoch, kedy sme pravidelne vystavovaní vysokým teplotám a horúčavám. Vedel si však, že je tiež dôležité dodržiavať správny postup pitia? Mnoho ľudí robí tú chybu, že pijú nárazovo. Pijú, až keď si spomenú že v ten deň ešte nič nevypili, alebo až keď pociťujú smäd. A zrazu do seba nalejú liter vody naraz. Čo ale zo zdravotného hľadiska nie je dobrý prístup. Nemal by si s pitím čakať až na smäd, pretože vtedy je už tvoje telo dehydrované a ty začnes pociťovať znižovanie výkonnosti, únavu, bolesti hlavy, podráždenosť, závraty… až nakoniec môže dojsť ku kolapsu tvojho organizmu. Je preto potrebné dopĺňať tekutiny postupne počas celého dňa, v menších dávkach, zato častejšie. Denne by si mal vypiť 2-3 litre vody, z čoho prvú polovicu odporúčaného množstva je dobré vypiť dopoludnia. 

Aj kanadský tím vedcov, upozorňuje na nárazové pitie vody. Tá sa podľa nich neudrží v tele na tak dlho, aby dokázala hydratovať organizmus. Preto odporúčajú pomalé a časté pitie vody priebežne, počas celého dňa. Pozor aj na prevodnenie organizmu, ktoré može mať oveľa horšie následky, ako by si si myslel. Môže zaťažiť srdce, narušiť jeho činnosť a dokonca spôsobiť smrť.